Počasí nám dává najevo, že léto je definitivně pryč. Konec léta, konec dobrodružství, konec nezřízeného mlsání a experimentování. Je na čase znovu se vrátit k práci i sami k sobě a připravit se na nadcházející podzim a zimu.
Končí také období, kdy panuje element ZEMĚ a v těle SLEZINA a slinivka. Ty působí na tělesnou i duševní vyrovnanost, na trávení (součástí je i žaludek), ovlivňují pohlavní orgány, tvorbu krve a zejména imunitu. Veškeré sliznice v těle jsou pod vládou sleziny a jejich stav je rozhodující pro to, zda odoláme různým virózám a bakteriálním infekcím nebo ne. S podzimní rovnodenností přichází čas elementu KOV a hlavní slovo mají PLÍCE s tlustým střevem. A právě střeva jsou největším imunitním orgánem, kde sídlí až 70% naší imunity.
Už teď se objevuje spoustu lidí s různými nachlazeními a nemocemi, protože přechod do školy a do práce je pro mnohé velmi zátěžový. Proč?
– naše trávení po letních radovánkách nefunguje, jak by mělo (grilované maso, zmrzliny, přemíra alkoholu…)
– zažíváme stres z nových povinností, přemíry úkolů, nových situací
– změna teplot a klima – z horkého, suchého léta jsme skočili rovnou do vlhkého, hodně studeného období a to je pro tělo velký stres
Co můžeme proto udělat pro lepší imunitu i pohodu?
Období sklizně nabízí nepřeberné množství zdravých a dobrých plodů, které můžeme využít pro vylepšení našeho organismu. Načerpejte vitamíny, minerály, stopové prvky a flavonoidy z dozrávajcího ovoce a zeleniny, dokud to jde. Jen namátkou: jablka, hrušky, meruňky, broskve, švestky, zahradní borůvky, hrozny (i burčák :-), rajčata, okurky, zelí, kapusta, dýně, cukety, saláty….
Zaměřme se na spokojené trávení a nám známý střevní mikrobiom. Podpora našich mikroorganismů se nám bohatě vyplatí v období nachlazení, chřipek a jiných viróz. Nehledě na to, že mikrobiom ovlivňuje schopnost učit se, paměť i emoce. Rozhodně si myslím, že Probio sirup + Vitality jsou skvělá dvojka k podpoření správného střevního prostředí. Pokud pochybujete o pozitivním vlivu probiotik na imunitu, mrkněte na tento článek.
Změňme jídelníček na více zahřívací – já vynechávám ranní jogurty, omezuji mléčné výrobky. Naopak je dobré se zaměřit na polévky, kaše, vařenou zeleninu i maso. Můžeme omezit i syrovou zeleninu a citrusy, které skvěle ochlazují v létě, ale ve studeném počasí nám ubírají teplo.
Také můžeme využít zahřívací vlastnosti koření, jako je skořice, hřebíček, paprika, zázvor…
Sklon slunce už nám nedopřeje tolik záření a navíc většina z nás je velkou část dne zavřená někde v budovách, takže je načase přidávat vitamín D3 – pozitivně ovlivňuje nejen imunitu, ale i např. ukládání vápníku do kostí a mozkové funkce.
Rozhodně nezapomínejme na pohyb! Aspoň 3x-4x týdně bychom se měli věnovat nějaké pohybové aktivitě. Nemusíte hned běhat maratony, stačí lehký běh, chůze (aspoň 7000 kroků), jóga nebo jiné protahovací cvičení…. Ideálně i pohyb venku, pokud to počasí aspoň trochu dovolí, protože to zároveň přispívá k otužování organismu.
V přírodě existuje mnoho tzv. adaptogenů, látek, které pomáhají organismu vypořádat se se ztíženými podmínkami jako je chlad, změny počasí, stres, toxické zatížení a další negativní faktory. K těm nejznámějším patří tzv. Maralí kořen (Parcha Saflorová), Bazalka posvátná, Ženšen, Cordyceps, Rozchodnice růžová, Ashwaganda… Mnoho z nich obsahují i bioinformační kapky Joalis nebo Diochi. Např. Nervamin, Levamin, Estrozin, Viraimun, Depren, Streson, Imun a další. Je proto vhodné využít jejich podpůrné schopnosti.
A co když už je kom nás někdo nemocný, nebo se my necítíme zdraví?
Jako první pomoc používám pro sebe a svou rodinu Imun, Gripin, Baktevir, případně Deviral kapsle. Pro správnou činnost imunity nezapomínejme ani na zinek a vitamín C.
Už třináct let pracuji s bioinformačními přípravky a řízenou detoxikací a díky tomu ukazuji klientům cestu k lepšímu, zdravějšímu a vyrovnanějšímu tělu i mysli. Více se o mě dovíte tady: Můj příběh