JEDNOU Z NEJČASTĚJŠÍCH OTÁZEK V MÉ PORADNĚ JE:
CO MÁM VLASTNĚ JÍST, ABYCH BYL ZDRAVÝ?
JEZTE A POUŽÍVEJTE ZÁKLADNÍ POTRAVINY
to znamená MASO, MLÉKO, OBILÍ, ZELENINU, OVOCE, OLEJE
– všechno ostatní z nich můžete uvařit
PŘIPRAVUJTE SI JÍDLO A VAŘTE DOMA
Další variantou je jíst v restauracích zaměřených na zdravé a čerstvé potraviny, kde garantují kvalitu.
POUŽÍVEJTE ČERSTVÉ POTRAVINY
OMEZTE NA MINIMUM
ČTĚTE ETIKETY
ZDRAVÝ TALÍŘ MARGIT SLIMÁKOVÉ
Výborná názorná pomůcka, která vám bez počítání kalorií pomůže sestavit správné složení denního jídelníčku. Je třeba, aby všechny základní druhy potravin měly zastoupení v denním plánu v proporcích dle tohoto obrázku. To znamená, že základem stravy by měla být ZELENINA (počítá se i vařená, ideální je poměr 1:1 vařené a syrové), nikoliv pečivo jak tomu u většiny lidí je.
BÍLKOVINY A POLYSACHARIDY by měly být přibližně ve stejném poměru a rozhodně nezapomínejte na zdravé tuky (máslo, kvalitní oleje nebo semínka)
CO MÁM JÍST V PŘÍPADĚ PORUCHY METABOLISMU NEBO INTOLERANCÍ?
POKUD MÁTE INTOLERANCI na PŠENICI
NESTAČÍ VYŘADIT JEN PEČIVO!!!
Pšenice se nachází v těstovinách, kaších, pizze, zákuscích, sušenkách, knedlících a mnoha dalších potravinách
Místo oblíbeného rohlíku nebo chleba zkuste na snídani kaši z pohanky, jáhel nebo ovesných vloček, případně jen jakékoliv vločky s ovocem, ořechy případně s jogurtem
Není ani dobré dlouhodobě nahradit např. pšeničný chleba jen chlebem žitným. V případě dlouhodobého a častého konzumování si může tělo vytvořit intoleranci i na žito a další obiloviny, které obsahují lepek. Snažte se jíst co nejpestřeji a střídat různé druhy příloh – např. jáhy, pohanku, oves, quinou, amarant, kukuřici… Je jich hodně, jen to chce zkoušet a objevovat.
TIP: pokud obiloviny před vařením namočíte, prospějete vašemu zažívání. Jsou totiž pro tělo snadněji vstřebatelné.
POKUD MÁTE INTOLERANCI NA MLÉKO
Daria-Yakovleva / Pixabay
Týká se to mléka, ale i jogurtů, sýrů, tvarohu a všech výrobků z mléka. Nejčastější je intolerance na kravské mléko.
Výrobky BEZ LAKTÓZY nejsou vhodné, protože pořád obsahují kasein. Laktóza je mléčný cukr, nikoliv bílkovina.
Čím mléko nahradit?
V některých případech je možné, že můžete konzumovat výrobky z kozího nebo ovčího mléka.
SÓJA – nejčastější, nikoliv nejlepší náhrada mléka. Časté výrobky ze sóji totiž obsahují izolovaný sójový protein, který vůbec není tak zdravý. Pokud jde o sóju jsou nejzdravější a nejprospěšnější pouze fermentované potraviny – to je miso, natto, tempeh, sójová omáčka.
Chcete-li mléko pro děti – do kakaa nebo pro vás do kávy:
vyzkoušejte některé z rostlinných mlék, dají se snadno vyrobit i doma – např, z mandlí, kešu, ořechů…
Pokud máte pestrou stravu nemusíte se bát nedostatku vápníku ani bez konzumace mléčných výrobků. Chcete-li zvýšit přísun vápníku ve stravě zaměřte se na mák, mořské řasy, konopná a jiná semínka a ořechy.
CO JE TO STŘEVNÍ MIKROBIOTA
A PROČ SE O NI MUSÍME STARAT?
Součástí našeho těla je, ať chceme nebo ne, několik milionů mikroorganismů. Nejvíce se v poslední době mluví o tzv. střevním mikrobiomu, neboli o společenství organismů, které osidlují naše střevo. Jsou pro nás velmi důležití protože pokud je složení střevního mikrobiomu dostatečně pestré a bohaté, funguje naše zažívání dobře. Tito miniaturní obyvatelé našich útrob nám pomáhají trávit a rozkládat zbytky nestrávené potravy. Pokud je však jejich složení narušené, může to vést k zhoršenému vstřebávání potravin, intolerancím, zánětům střeva a tzv. „propustnému“ střevu, kdy se toxiny dostávají dále do těla. Navíc naše střevo je velmi důležité z hlediska fungování imunitního systému a narušení střevní rovnováhy může mít vliv i na naši psychiku.
Z hlediska stravy můžeme podpořit růst a správné složení mikrobioty tím, že budeme jíst dostatek zeleniny a ovoce, zejména organického původu (ideálně z vlastních zdrojů bez chemických postřiků nebo bio produktů). Dále celozrnné potraviny a fermentované neboli kvašené potraviny – nejlépe kvašené zelí, různé druhy kvašené zeleniny (raději vyrobené doma, protože ty které jsou v obchodech procházejí pasterizací:-( ).
Naopak je dobré se vyhnout cukru, chemicky a příliš tepelně upravovaným potravinám, antibiotikům.
Samotné braní probiotik bez odstranění dalších příčin nerovnováhy střevní mikrobioty nemá příliš význam.