Jaké jsou vaše zásoby energie?

Napadlo vás někdy, kde bereme svou životní energii? A víte, které orgány souvisí s životní energií? Můžeme ji nějak doplňovat?

Podle tradiční čínské medicíny proudí v těle a oživuje ho tzv. čchi (energie). Její hlavní zdroje jsou tři. Nejprve je to vzduch , který dýcháme, tedy dech a ten souvisí s okruhem PLIC . Dále získáváme energii z potravy v průběhu trávení a tady hraje hlavní roli SLEZINA a ŽALUDEK . A prvním zdrojem je prenatální čchi, uložená v LEDVINÁCH a získaná od rodičů. Tu bych přirovnala k oné svíčce, se kterou přichází v našich pohádkách k novorozenému dítěti tři sudičky.  

Tzv. energii postnatální, tedy z dechu a jídla průběžně doplňujeme. Záleží velmi na kvalitě našeho dechu a výživy. Pokud málo dýcháme (mělce-a to je povětšinu času), nedostává se nám kvalitního vzduchu. V případě, že jíme nekvalitní jídlo, špatně trávíme, případně máme velký výdej energie, třeba stres, musíme čerpat i ze zásob prenatální energie v ledvinách . To má za výsledek její úbytek. Bohužel energii do ledvin nejsme schopni nikdy dočerpat a když dojde, končí život. Proto je důležité ji šetřit, dostatečně odpočívat a čerpat z dalších dvou zdrojů. Ne náhodou je tedy  okruh LEDVIN spojován se stárnutím, se šedivěním vlasů, křehnutím kostí. 

A jak jste na tom se zásobami energie vy? Sršíte energií nebo se spíš prodlužujte životem?

Sledujeme-li koloběh života v přírodě, uvidíme, že po bujném růstu v jarním a letním období, po dozrání plodů v létě se rostliny a stromy na podzim zbavují listí a stahují energii do kmenů a kořenů. 

Stejně tak naši předkové schraňovali zásoby jídla a dřeva na zimní období av průběhu zimy se věnovali méně náročným činnostem, odpočívali a díky půstu dali oddechnout i trávení.

My si naopak iv zimě užíváme života při umělém osvětlení, cestujeme do teplých krajů, jíme bez omezení a hýříme. Pak se na jaře divíme, že jsme unavení a že jsme unavení.