Letní období spojujeme s elementem Ohně a s okruhem SRDCE. Proto je nejvyšší čas začít své srdce připravovat na horké letní měsíce už v průběhu května.
Nejčastější projevy při zatížení tohoto okruhu:
problémy se zadýcháváním při menší námaze, chůzi do schodů, do kopce…
bušení srdce, arytmie
dráždivý kašel
otoky nohou
slabost a únava
vysoký krevní tlak
úzkost
zapomnětlivost
intolerance potravin
poruchy spánku
Srdce je tzv. císař nebo vládce těla, to znamená, že souvisí se vším, co se v těle děje, ale také všechny orgány ovlivňují srdce. Srdce pumpuje krev do krevního oběhu, který roznáší kyslík a živiny do celého těla a zpětně přináší CO2 do plic. Srdce pracuje neúnavně bez jediné přestávky po celý život a a bez jeho činnosti zaniká život. Proto si zaslouží také pozornost a péči, aby správně fungovalo. U auta také čistíte motor, když je zanesený a dáváte mu to nejlepší palivo, aby vám dlouho vydrželo.
Co srdci škodí?
příliš tučné jídlo, zejména živočišné tuky
příliš slané jídlo
alkohol - jsme na nejvyšších příčkách v konzumaci alkoholu
kouření
stres
smutek
Co prospívá okruhu srdce:
pravidelný přiměřený pohyb – nemusíte se strhat, zejména v létě, ale spíš zvolte mírnější pohyb ideálně každý den. Taková chůze, lehký běh, kolo, plavání jsou úplně ideální.
Bioinformační přírodní doplněk je vyroben z rostlin, které obsahují přirozeně se vyskytující antioxidanty a fytolátky ovlivňující mikrocirkulaci krevního systému, normální činnost cévní a oběhové soustavy, krevní tlak, paměť, kognitivní výkonnost a soustředění. Posilují meridián srdce, který má na starost cévy, žíly, srdce, krev, hrudník.
Tromboserin – kapsle
Bioinformační doplněk stravy s Fruitflow, které pomáhá udržovat normální srážlivost krve. Tromboserin kapsle jsou multivitaminové, metabolické kapsle zaměřené na výživu a regeneraci organizmu. Harmonizují meridián srdce a tenkého střeva.
REDIAN bylinný čaj – můj oblíbený čaj
Bylinný nápoj, doplněk stravy. Obsažené byliny pozitivně působí na metabolismus glukózy a hladinu cukru v krvi, přispívají k normální činnosti kardiovaskulárního systému, podporují emoční komfort, paměť a koncentraci, pomáhají chránit před stresem. Pomáhají udržovat normální krevní tlak a podporují prokrvení. Obsahuje: Moruše bílá, Bakopa drobnolistá, Brusnice borůvka, Rozmarýn lékařský, Meduňka lékařská, Máta peprná
Už třináct let pracuji s bioinformačními přípravky a řízenou detoxikací a díky tomu ukazuji klientům cestu k lepšímu, zdravějšímu a vyrovnanějšímu tělu i mysli. Více se o mě dovíte tady:Můj příběh
Z pohledu TČM je tenké střevo „zásobním“ orgánem okruhu SRDCE. To znamená, že je mezi nimi úzký vztah a pokud špatně funguje tenké střevo, odráží se to i na kvalitě srdce. I klasická medicína se přiklání k názoru, že to co jíme a jak funguje náš metabolismus, ovlivňuje kvalitu krve, stav našich cév a žil a také zdraví srdce.
A vzhledem k tomu, že onemocnění tzv. kardiovaskulárního systému (srdce a cév) je nejčastější příčinou úmrtí, stojí za to zamyslet se nad naším tenkým střevem.
Na rozdíl od tlustého střeva je tenké střevo velmi dlouhé a jeho sliznici tvoří stovky klků, které ještě zvětšují plochu střeva. To proto, že právě v tenkém střevě vstřebáváme z potravy největší část živin, jako jsou bílkoviny, tuky, cukry, ale i vitamíny a minerály.
Jak se projevuje oslabení tenkého střeva
průjmy
bolestí žaludku
nadýmáním, křečemi
únavou
ztuhlostí ramen a šíje
Tenké střevo je také spojováno s tzv. intolerancemi potravin, kterých v poradně vídám hodně a nedostatkem vitamínů a minerálů v těle.
Podle biologických hodin je nejsilnější energie TS mezi 13. a 15. hodinou, kdy se může projevovat velkou únavou po obědě. Nejslabší energii má mezi 1. a 3. hod. v noci.
Jak podpořit zdravé tenké střevo
Zejména jíst přirozené potraviny – ne průmyslově upravované, polotovary, chemicky konzervované….
Jíst hodně ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků – pro to je léto jako stvořené – nezapomeňte na třešně, ředkvičky, jahody, maliny, okurky, saláty….
Vhodné jsou kysané a fermentované výrobky – jogurty, miso, natto….
Vyvarovat se kouření, cukru, přemíře alkoholu
Zapomeňte na sladké nápoje typu Cola a různé „žlutice“, které nepříznivě ovlivňují střevní mikrobiom
Živočišné tuky konzumovat v menší míře
Dopřejte si i čerstvé bylinky: máta, rozmarýn, tymián, šalvěj, bazalka, oregano…
Z pohledu TČM není naše oblíbené letní grilování zrovna nejprospěšnější, proto vždy volte spíše zeleninu, ovoce a třeba ryby a grilujte až večer, kdy je chladněji
Produkty pro vyladění střeva
z preparátů JOALIS: Calon, Colidren, Activ col a Activ acid
z přípravků DIOCHI doporučuji: Intocel kapky nebo kapsle, Supracid případně Gerocel kapsle Bioinformační doplněk stravy Intocel kapsle obsahuje humáty, dračí krev a extrakty bylin pomáhají upravovat trávení a čistit střeva. Gerocel bioenzym obsahuje humáty a proteolytické enzymy z kalifornských dešťovekv chelátové formě a další významné bioaktivní látky, které ovlivňují trávení a ochranu buněk. Supracid – přírodní bioinformační doplněk stravy s obsahem sépiové kosti, která je zásobárnou biologicky dostupných minerálů – vápníku, hořčíku a dalších pro kosti, klouby, vazy, zuby, nehty i vlasy. Harmonizuje meridián ledvin, meridián žaludku , jater a žlučníku. Slouží jako zdroj pro syntézu anorganických složek chrupavky. Podporuje snižování kyselosti žaludečního obsahu a pomáhá tak udržovat acidobazickou rovnováhu organizmu.
Už třináct let pracuji s bioinformačními přípravky a řízenou detoxikací a díky tomu ukazuji klientům cestu k lepšímu, zdravějšímu a vyrovnanějšímu tělu i mysli. Více se o mě dovíte tady:Můj příběh
Napadlo vás někdy, kde bereme svou životní energii? A víte, které orgány souvisí s životní energií? Můžeme ji nějak doplňovat?
Podle tradiční čínské medicíny proudí v těle a oživuje ho tzv. čchi (energie). Její hlavní zdroje jsou tři. Nejprve je to vzduch , který dýcháme, tedy dech a ten souvisí s okruhem PLIC . Dále získáváme energii z potravy v průběhu trávení a tady hraje hlavní roli SLEZINA a ŽALUDEK . A prvním zdrojem je prenatální čchi, uložená v LEDVINÁCH a získaná od rodičů. Tu bych přirovnala k oné svíčce, se kterou přichází v našich pohádkách k novorozenému dítěti tři sudičky.
Tzv. energii postnatální, tedy z dechu a jídla průběžně doplňujeme. Záleží velmi na kvalitě našeho dechu a výživy. Pokud málo dýcháme (mělce-a to je povětšinu času), nedostává se nám kvalitního vzduchu. V případě, že jíme nekvalitní jídlo, špatně trávíme, případně máme velký výdej energie, třeba stres, musíme čerpat i ze zásob prenatální energie v ledvinách . To má za výsledek její úbytek. Bohužel energii do ledvin nejsme schopni nikdy dočerpat a když dojde, končí život. Proto je důležité ji šetřit, dostatečně odpočívat a čerpat z dalších dvou zdrojů. Ne náhodou je tedy okruh LEDVIN spojován se stárnutím, se šedivěním vlasů, křehnutím kostí.
A jak jste na tom se zásobami energie vy? Sršíte energií nebo se spíš prodlužujte životem?
Sledujeme-li koloběh života v přírodě, uvidíme, že po bujném růstu v jarním a letním období, po dozrání plodů v létě se rostliny a stromy na podzim zbavují listí a stahují energii do kmenů a kořenů.
Stejně tak naši předkové schraňovali zásoby jídla a dřeva na zimní období av průběhu zimy se věnovali méně náročným činnostem, odpočívali a díky půstu dali oddechnout i trávení.
My si naopak iv zimě užíváme života při umělém osvětlení, cestujeme do teplých krajů, jíme bez omezení a hýříme. Pak se na jaře divíme, že jsme unavení a že jsme unavení.
Už třináct let pracuji s bioinformačními přípravky a řízenou detoxikací a díky tomu ukazuji klientům cestu k lepšímu, zdravějšímu a vyrovnanějšímu tělu i mysli. Více se o mě dovíte tady:Můj příběh
Počasí nám dává najevo, že léto je definitivně pryč. Konec léta, konec dobrodružství, konec nezřízeného mlsání a experimentování. Je na čase znovu se vrátit k práci i sami k sobě a připravit se na nadcházející podzim a zimu.
Končí také období, kdy panuje element ZEMĚ a v těle SLEZINA a slinivka. Ty působí na tělesnou i duševní vyrovnanost, na trávení (součástí je i žaludek), ovlivňují pohlavní orgány, tvorbu krve a zejména imunitu. Veškeré sliznice v těle jsou pod vládou sleziny a jejich stav je rozhodující pro to, zda odoláme různým virózám a bakteriálním infekcím nebo ne. S podzimní rovnodenností přichází čas elementu KOV a hlavní slovo mají PLÍCE s tlustým střevem. A právě střeva jsou největším imunitním orgánem, kde sídlí až 70% naší imunity.
Už teď se objevuje spoustu lidí s různými nachlazeními a nemocemi, protože přechod do školy a do práce je pro mnohé velmi zátěžový. Proč?
– naše trávení po letních radovánkách nefunguje, jak by mělo (grilované maso, zmrzliny, přemíra alkoholu…)
– zažíváme stres z nových povinností, přemíry úkolů, nových situací
– změna teplot a klima – z horkého, suchého léta jsme skočili rovnou do vlhkého, hodně studeného období a to je pro tělo velký stres
Co můžeme proto udělat pro lepší imunitu i pohodu?
Období sklizně nabízí nepřeberné množství zdravých a dobrých plodů, které můžeme využít pro vylepšení našeho organismu. Načerpejte vitamíny, minerály, stopové prvky a flavonoidy z dozrávajcího ovoce a zeleniny, dokud to jde. Jen namátkou: jablka, hrušky, meruňky, broskve, švestky, zahradní borůvky, hrozny (i burčák :-), rajčata, okurky, zelí, kapusta, dýně, cukety, saláty….
Zaměřme se na spokojené trávení a nám známý střevní mikrobiom. Podpora našich mikroorganismů se nám bohatě vyplatí v období nachlazení, chřipek a jiných viróz. Nehledě na to, že mikrobiom ovlivňuje schopnost učit se, paměť i emoce. Rozhodně si myslím, že Probio sirup + Vitality jsou skvělá dvojka k podpoření správného střevního prostředí. Pokud pochybujete o pozitivním vlivu probiotik na imunitu, mrkněte na tento článek.
Změňme jídelníček na více zahřívací – já vynechávám ranní jogurty, omezuji mléčné výrobky. Naopak je dobré se zaměřit na polévky, kaše, vařenou zeleninu i maso. Můžeme omezit i syrovou zeleninu a citrusy, které skvěle ochlazují v létě, ale ve studeném počasí nám ubírají teplo.
Také můžeme využít zahřívací vlastnosti koření, jako je skořice, hřebíček, paprika, zázvor…
Sklon slunce už nám nedopřeje tolik záření a navíc většina z nás je velkou část dne zavřená někde v budovách, takže je načase přidávat vitamín D3 – pozitivně ovlivňuje nejen imunitu, ale i např. ukládání vápníku do kostí a mozkové funkce.
Rozhodně nezapomínejme na pohyb! Aspoň 3x-4x týdně bychom se měli věnovat nějaké pohybové aktivitě. Nemusíte hned běhat maratony, stačí lehký běh, chůze (aspoň 7000 kroků), jóga nebo jiné protahovací cvičení…. Ideálně i pohyb venku, pokud to počasí aspoň trochu dovolí, protože to zároveň přispívá k otužování organismu.
V přírodě existuje mnoho tzv. adaptogenů, látek, které pomáhají organismu vypořádat se se ztíženými podmínkami jako je chlad, změny počasí, stres, toxické zatížení a další negativní faktory. K těm nejznámějším patří tzv. Maralí kořen (Parcha Saflorová), Bazalka posvátná, Ženšen, Cordyceps, Rozchodnice růžová, Ashwaganda… Mnoho z nich obsahují i bioinformační kapky Joalis nebo Diochi. Např. Nervamin, Levamin, Estrozin, Viraimun, Depren, Streson, Imun a další. Je proto vhodné využít jejich podpůrné schopnosti.
A co když už je kom nás někdo nemocný, nebo se my necítíme zdraví?
Jako první pomoc používám pro sebe a svou rodinu Imun, Gripin, Baktevir, případně Deviral kapsle. Pro správnou činnost imunity nezapomínejme ani na zinek a vitamín C.
Už třináct let pracuji s bioinformačními přípravky a řízenou detoxikací a díky tomu ukazuji klientům cestu k lepšímu, zdravějšímu a vyrovnanějšímu tělu i mysli. Více se o mě dovíte tady:Můj příběh
Po dvou letech v karanténách, s různými omezeními a obavách o zdraví své a svých rodin, se na nás opět valí hrozivé informace z médií. Pro mnoho citlivých lidí je to těžká zkouška odolnosti. Ale naštěstí je možné využít inteligence našeho těla a podpořit naši psychiku bylinkami, bioinformačními přípravky a prací na své odolnosti.
Jak na strach a úzkosti pomocí bylinných přípravků
V poradně se mi nejvíce osvědčily tyto přípravky, klidně je možné je i kombinovat:
NERVAMIN Bazalková a meduňková silice napomáhají zbavit se stresu a napětí, navozují příjemný spánek
LEVAMIN Lotos harmonizuje duši, dodává sílu, bystří smysly, vnímání osvědčil se mi při zkouškách, nejen pro studenty Srdečník a Rozchodnice příznivě působí i na ledviny
STRESON + EMOCE Emoce detoxikují amygdalu, centrum v mozku, které ovlivňuje naše emoční prožívání a psychiku Streson je zaměřený na detoxikaci stresových zátěží, vylučování stresových hormonů
RELAXON
Meduňka působí relaxujícím způsobem, podporuje rovnováhu hormonů dobré nálady U klientů se osvědčil při pocitech úzkostí, strachů, pocitech bezmoci, nervozitě…
a čaj, případně kapky DIOCEL nebo DEURON pro posílení ledvin, které souvisí s pocity úzkosti, strachu, obav
Pokud budete chtít najít vhodné kombinace nebo správný přípravek, kontaktujte mě, ráda vám poradím
Všechny přípravky jsou pouze doplňky stravy, nenahrazují lékařskou péči
Změňte své myšlenky a zaměřte je správným směrem
Pokud vás napadají myšlenky plné strachu a obav, věnujte čas své mysli. Soustřeďte se na svůj strach, přijměte ho, poděkujte mu a nechte ho rozplynout. Nenechte se jím ovládat. Pro pomoc můžete použít i afirmace skvělé Lousiy Hay- například ty z obrázku. Opakujte si je denně minimálně 10x.
A hlavně OMEZTE VŠECHNY ZPRÁVY! Vím, že máte potřebu vědět, co se děje, ale to stačí jen rychlý přehled, nebo informace od okolí. Dlouhé sledování všech článků, reportáží, rozhovorů vám více jasno stejně neudělá (protože spoustu podstatných informací se stejně v běžných médiích nedozvíte), ale naopak naruší váš klid a rovnováhu. V žádném případě tím nechci vyzývat k strčení hlavy do písku. Ale správné reakce jsme schopni pouze z našeho středu a ne z pozice strachu.
Přeji všem, aby co nejdříve nastaly klidné, láskyplné a radostné dny
Už třináct let pracuji s bioinformačními přípravky a řízenou detoxikací a díky tomu ukazuji klientům cestu k lepšímu, zdravějšímu a vyrovnanějšímu tělu i mysli. Více se o mě dovíte tady:Můj příběh
Začátkem února se mi ozvala maminka 20 ti letého chlapce, že má od listopadu vyrážku na rukou – bylo to hlavně z vnější strany lokte a mezi prsty. Předtím to nikdy neměl. Také má problém s dlouhodobým zahleněním a rýmou. Vím o něm, že má alergii na některé potraviny včetně lepku, ale těm se už delší dobu vyhýbá.
Ptala jsem se na to, co s daným obdobím souvisí, co se v průběhu podzimu v jeho životě odehrávalo. Přiznal, že měl sice slabou, ale asi infekci Covid-19. Jen 2-3 dny zvýšenou teplotu, nic dramatického. Potom se ale objevila ona vyrážka.
Za pomocí EAV přístroje Salvia jsem mu nasadila přípravky Intocel kapky od Diochi na posílení meridiánů tenkého a tlustého střeva. Gripin od Joalis, který je koncipován pro pozitivní ovlivnění imunitního systému dýchacích cest. Přidala jsem mu výborný sirup Probio, který podporuje růst přátelských bakterií ve střevě a ještě čaj z Lapacha, známý svými protivirovými a protiplísňovými účinky.
Včera mi maminka poslala fotku, na ruce zůstala ještě světlejší kůže, ale vyrážka je pryč. Také je podle ní lepší zahlenění – už tolik nesmrká a nepokašlává.
Podobných potíží po prodělání koronavirové infekce přibývá, mnoho lidí má velké únavy, problémy s dýcháním, s ledvinami a mnoho dalšího. S každým pracuji individuálně, protože i projevy jsou u každého jiné. Není tedy snadné dát jednoznačný návod pro všechny.
Abychom se těmto problémům co nejvíce vyhnuli je důležité udržovat své tělo v dobré kondici. V první řadě se zaměřit na kvalitní, čerstvé potraviny, podporovat střevní mikrobiotu. Naopak vyhýbat se prozánětlivým potravinám jako jsou sladkosti, smažená a průmyslově zpracovaná jídla. Dopřát si dostatek spánku i pohybu na čerstvém vzduchu a hlavně pozitivní nastavení myšlenek.
Už třináct let pracuji s bioinformačními přípravky a řízenou detoxikací a díky tomu ukazuji klientům cestu k lepšímu, zdravějšímu a vyrovnanějšímu tělu i mysli. Více se o mě dovíte tady:Můj příběh
Jarní období je ideální pro očistu organismu po náročné zimě. Chceme-li mít hodně energie, vyhnout se bolestem hlavy, migrénám, alergiím a ekzémům je okruh jater a jeho rovnováha velmi důležitý.
Jak na jarní detoxikaci s Detoxinem od Diochi, co všechno obsahuje a jak působí se dovíte ve videu s tvůrcem tohoto skvělého přípravku, panem Ďurinou.
Mezisklad DIOCHI v Zábřehu
Pokud chcete vyzkoušet produkty Diochi, případně chcete s jejich výběrem poradit, mám mezisklad v Zábřehu. Stačí zavolat nebo napsat: tady
Už třináct let pracuji s bioinformačními přípravky a řízenou detoxikací a díky tomu ukazuji klientům cestu k lepšímu, zdravějšímu a vyrovnanějšímu tělu i mysli. Více se o mě dovíte tady:Můj příběh
Při diskuzích s klienty o prospěšnosti rybího tuku pro jejich zdraví se občas setkávám s různými mylnými názory. Naprosto jim rozumím, protože i pro mě je to množství informací o nasycených, nenasycených, polynasycených a esenciálních mastných kyselinách někdy matoucí. Chtěla bych to tedy trochu uvést na pravou míru.
Jak se dovíte dále, ani olivový olej, ani lněný olej ani jiné zdravé doplňky stravy, kromě rybího tuku, nemohou dostatečně nahradit nedostatek omega 3 mastných kyselin v organismu. Bez těchto kyselin sice můžeme po určitou dobu žít, jak se ukazuje v západních zemích a USA, ale rozhodně nebudeme zdraví a budeme přispívat ke vzniku chronických zánětů v těle.
Základní rozdělení tuků
NASYCENÉ
ty konzumujeme často v podobě mléčných výrobků, másla, sádla, masa, ale i palmového oleje (kterého je dnes hodně v mnoha výrobcích-např. pečivu, sušenkách, cukrovinkách…. )
NENASYCENÉ
to jsou zejména rostlinné tuky (slunečnicový, řepkový, olivový…), rybí tuk, semena a ořechy
Nenasycené tuky dělíme dále na
MONONENASYCENÉ MASTNÉ KYSELINY – většinou je najdeme v tekutých olejích: zejména olivový olej, řepkový, v menší míře arašídový, hroznový olej, ale i avokádový tuk a husí sádlo
– sem řadíme omega 9 mastnou kyselinu (tzv. kyselina olejová)
POLYNENASYCENÉ MASTNÉ KYSELINY – sem patří tzv. ESENCIÁLNÍ MASTNÉ KYSELINY (esenciální si tělo neumí samo vytvořit a jejich jediným zdrojem je proto strava!!!) rozlišujeme dva druhy: omega 3 MK a omega 6 MK
Omega 6 MK – jsou obsažené v rostlinných tucích – zejména v nejčastěji používaném slunečnicovém a řepkovém oleji, dále sójovém, klíčkovém, kukuřičném…
Těch máme ve stravě velké množství
Omega 3 MK – se nachází jen v malém množství potravin, které běžně konzumujeme:
rybí tuk z mořských ryb (obsahuje dvě kyseliny: EPA – eikosapentaenová a DHA – dokosahexaenová)
lněný olej, řepkový olej (tady se nachází trochu jiná kyselina ALA- alfa- linolenová)
Funkce mastných kyselin v těle
Tuky ve výživě jsou nezbytně nutné, protože jsou zdrojem energie, podílí se na tvorbě buněčných membrán a obalů nervových vláken (tzv. fosfolipidy a myelin). Jsou důležité pro vstřebávání vitamínů A, D, E, K a karotenoidů a také se podílí na tvorbě hormonů. Pro správnou funkci buněčných membrán je pak rozhodující poměr mastných kyselin, které se na její tvorbě podílí. V naší DNA máme tento poměr omega 6 MK a 3 MK 1:1. Podle WHO by měl být správný poměr těchto kyselin maximálně 4:1. Bohužel u většiny Evropské populace se tento poměr pohybuje spíše kolem 15-20:1.
Stejně jako u všeho, i u tuků je tedy důležitá pestrost stravy a zastoupení všech typů. Bohužel v „západním světě“ máme převahu nasycených tuků ve formě masa, uzenin a mléčných výrobků a také omega 6 MK.
Co způsobuje nedostatek omega 3 mastných kyselin?
Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité pro zdravý kardiovaskulární systém (ne náhodou umírá v západních zemích nejvíce lidí na infarkty, mrtvice a onemocnění spojené s kardiovaskulárním systémem), pro zdravý růst, kognitivní funkce a náladu. Nesprávný poměr omega 6 a omega 3 mastných kyselin přispívá k chronickým zánětům v těle.
Někteří klienti říkají, ale vždyť jsem ryby nikdy nejedl a žiju. Je to jako byste postavili dům a mezi cihly dali jen malou vrstvu malty. Také bude stát, ale bude tam táhnout a budou se tam tvořit plísně.
Jejich nedostatek totiž většinou nebývá viditelný hned a následky vidíme spíše až v dospělém nebo pozdějším věku v podobě různých onemocnění, jejichž příčinou jsou chronické záněty.
Nahradí olivový olej rybí tuk?
Jak je vidět z předchozího přehledu mastných kyselin, olivový olej obsahuje omega 9 a omega 6 mastné kyseliny, zatím co rybí tuk omega 3 mastné kyseliny, neboli trochu jiné sloučeniny.
To neznamená, že by olivový olej nebyl zdravý, právě naopak. Například Chorvaté jsou na svůj olivový olej nesmírně hrdí a považují ho za všelék. Jeho pravidelná konzumace prospívá správné hladině cholesterolu v těle. Olivové listí a olivový olej lisovaný za studena obsahují látky zvané polyfenoly. Ty patří mezi významné tzv. antioxidanty, to znamená působí na škodlivé volné radikály v těle a také mají vliv na kvalitu kostí.
Přesto všechno konzumace olivového oleje nenahradí nezbytné omega 3 mastné kyseliny obsažené v rybím tuku.
Lněný olej a omega 3 MK
Kdo četl pozorně, tak si určitě všiml, že omega 3 MK obsahují i lněný olej a v menší míře i kvalitní řepkový olej. Mnozí si myslí, že jim stačí nahradit rybí tuk tímto olejem. Ale tady je opět háček, rostlinné oleje obsahují kyselinu Alfa-linolenovou (ALA), zatímco rybí tuk obsahuje kyseliny EPA -eikosapentaenovou a DHA dokosahexaenovou. Kyselina ALA je předstupněm pro tvorbu DHA, kterou si tak tělo musí vytvořit samo. Proto při konzumaci potravin s touto kyselinou získáváme jen malé procento potřebné omega 3. Navíc je velmi náchylná k oxidaci, neboli žluknutí.
Jak si tedy uchovat zdraví?
Z toho, co jsem uvedla je jasné, že potřebujeme ve své stravě všechny druhy tuků, ale v „rozumné“ míře. Ideální je co nejpestřejší složení stravy, která obsahuje maso a mléčné výrobky, ideálně z volného chovu nebo bio. Maso klidně stačí dvakrát do týdne a nemělo by se nahrazovat levnými uzeninami. Ryby aspoň dvakrát za týden. Dále kvalitní rostlinné oleje, semínka a ořechy.
Vzhledem k tomu, že kvalitní mořské ryby málokdo z nás jí méně častěji než dvakrát v týdnu, je dobré doplnit stravu o zdroj kvalitního rybího tuku s omega 3 mastnými kyselinami.
Chcete opravdu kvalitní olej s omega 3 MK, polyfenoly a vitamínem D3, který užívám já i mí blízcí? Klikněte na tlačítko
Už třináct let pracuji s bioinformačními přípravky a řízenou detoxikací a díky tomu ukazuji klientům cestu k lepšímu, zdravějšímu a vyrovnanějšímu tělu i mysli. Více se o mě dovíte tady:Můj příběh
Po krásném létu, kdy jsem si užila dovolené a rozhodně si neodpírala mnohé „nezdravé“ potraviny, které už běžně nebývají součástí mojí stravy, jako zmrzliny, bílý chléb, občas paštiky apod., jsem se rozhodla dostat tělo zase do formy měsíčním očistným programem. Z tzv. Autoimunitního protokolu jsem si vybrala nejčastější tři alergeny – mouku s lepkem, mléčné výrobky z kravského mléka a vejce– a rozhodla jsem se je po dobu minimálně jednoho měsíce vyloučit ze stravy.
S intolerancemi a různými omezeními se v poradně setkávám velmi často a také vím, jak jsou klienti vyděšení, když jim doporučím omezit některou z potravin. Proto jsem se rozhodla tuto měsíční očistu sdílet s vámi a ukázat vám možnosti, jak žít bez těchto nejčastěji problematických potravin.
Autoimunitní protokol – co to je?
Autorkou tohoto programu je renomovaná americká funkční lékařka Amy Myers, M.D., která pomocí něho úspěšně léčila stovky klientů s autoimunitními onemocněními, chronickými záněty jako je např. roztroušená skleróza, Gravesova choroba, alergie, Hashimotova thyreoititda a mnoho dalších. Více podrobností o Autoimunitním protokolu se dočtete v její knize Autoimunitní řešení.
Program je postaven na čtyřech pilířích:
eliminace toxických potravin a zánětlivých potravin
uzdravení střeva pomocí vhodných potravních doplňků, vitamínů, minerálů a stravy
identifikace a odstranění toxinů z životního prostředí nemocného
vyléčení zánětů v těle a zmírnění psychického, emocionálního a fyzického stresu
Na stejném principu pracuji i já s klienty ve své detoxikační poradně.
Toxické a zánětlivé potraviny
Mezi toxické potraviny patří: alkohol, cukr a veškerá sladidla, GMO potraviny, potravinářské přísady (tzv. éčka), rychlé občerstvení (tzv. fast food), trans- tuky a ztužené oleje, konzervované maso, polotovary a průmyslově zpracované potraviny.
Zánětlivé potraviny- to jsou jinak běžné potraviny, které mohou zhoršovat zánětlivé reakce těla. Mezi nejproblematičtější patří pšenice a obiloviny s lepkem (ječmen, žito, oves), mléko a výrobky z něj, vejce. Dalšími jsou ořechy, arašídy, luštěniny, lilkovité potraviny, sója, kukuřice
Jídlem ke zdraví
V první chvíli můžete mít pocit, že vlastně nemám co jíst :-). Když si představíme typický jídelníček Čechů vyjde nám asi toto:
Snídaně: Chleba nebo rohlík s máslem, salámem, sýrem, čaj, káva
Oběd: polévka zasmažená, maso s těstovinami a zeleninový salát /hamburger s hranolkami
Večeře: chleba se sýrem
Když si rozebereme jednotlivá jídla na suroviny, vidíme, že nejčastější potravinou je pšenice a mléčné výrobky. Ovoce a zeleniny jí většina lidí velmi málo.
Co mám jíst?
Máme dvě možnosti. První, jednodušší, ale ne lepší, variantou je nahradit stávající potraviny nějakými náhražkami bez lepku a mléka.
Zdravější a zábavnější cestou je naučit se jíst jiné potraviny, které jsme dosud možná ani nezkusili, hledat nové možnosti a zkoušet nové chutě.
Snídaně bez lepku a mléka
Můžeme zkusit obligátní ovesné vločky (existují i bez lepku), nebo třeba pohankové či jáhlové vločky. Já je večer namočím spolu se semínky (chia, lněné, mák…..) a oříšky (mandle, lískové, vlašské, kešu…). Ráno k nim nakrájím ovoce, které je zrovna doma, posypu kakaem a konopným proteinem (výborný zdroj bílkovin a vlákniny). Můžete vyzkoušet s kokosovým nebo sojovým jogurtem. Další variantou je jáhlová nebo pohanková kaše. Naslano třeba zeleninová polévka, jáhly se zeleninou.
Ovesné vločkyVločky s ovocemKokosový jogurt a vločky
V letních měsících si můžete na snídani dopřát i smoothies s proteinem, třeba konopným.
Oběd – aneb žádné vepřo-knedlo-zelo
Záleží na tom, zda jíte doma, nebo v práci, případně na cestách. Pokud chceme dodržet nastavená pravidla, dá se vybrat i jídla v restauraci, ale má to svá úskalí. Lepší je být připraven a nosit si své jídlo. Vím, je to víc práce, večer musíte chystat jídlo na další den…. Znám to velmi dobře, ale nemusí to být vaření jako za dob našich babiček 🙂
Tak tady máte pár tipů na výborný oběd doma:
Zeleninové rizotoKapr s grilovanou zeleninouCandát s polentouKotletka s grilovanou zeleninou a listovým salátemKapr s kukuřičným kuskusem a tzatziki
Jak vidíte je to snadné. Kousek masa nebo ryby, zelenina tepelně upravená a salát ze syrové zeleniny. Rýže, polenta, kukuřičný kuskus, pohanka a další přílohy jsou snadné a velmi rychle připravené.
Těstoviny bez lepkuKukuřičný kuskusBezlepkové potraviny
Oběd na cesty
Právě pokud si nosíte jídlo do práce, nebo jedete na cesty, je potřeba pečlivá příprava. Stačí třeba kuskus, který vám zůstal od oběda, těstoviny, quinoa, pohanka, jáhly. K tomu trochu podušené zeleniny, případně sušená rajčata, sterilovaná fazole nebo quinoa (bez konzervantů!!!) a doplnit můžete trochou polníčku, rukoly, bazalky…..
Kukuřičný kuskus s fazolemi a zeleninouKuřecí maso se salátemKrůtí maso se zeleninouKarbanátky
Co si vybrat v restauraci
V první řadě je dobré, když máte na výběr kvalitní restauraci, která má v nabídce i zdravější jídla. U běžných hospůdek třeba na výletě, musíte volit nejlepší variantu. O víkendu jsme byli v Holštejně a v místní restauraci je to klasika: gulášek, dršťková, smažáky apod. Jedinou volbou byl kuřecí steak s oblohou (a musím je pochválit, byl moc dobrý :-))
Tuňák s grilovanou zeleninouTilapie a zeleninaMořský vlk a blitva
Zdravé večeře
Večeře by měla obsahovat nejen zeleninu, ale také bílkoviny a trochu sacharidů. U nás jsou populární „pomazánky“ z rybiček, luštěnin se zeleninou a bezlepkový semínkový chleba.
Může být také polévka, nebo dušená zelenina třeba s tempehem.
Právě tempeh, robbi, tofu mohou být určitou náhradou za mléčné výrobky a vejce. U nás se bohužel nesetkaly s velkým nadšením.
Pečení bez lepku, mléka a vajec
V některých rodinách si neumí víkend představit bez buchty. I to je možné. Upéct bezlepkovou buchtu je hračka a všude na internetu najdete plno receptů. V případě, že chcete ale vypustit i mléko a vejce, je to už trochu složitější. Některé buchty jsou bez mléčných výrobků, ale bez vajec? Inspirovala jsem se na internetu u veganů a a šlo to 🙂
Tady máte můj upravený recept nabublaninu:
300 g bezlepkové mouky (používám Nomix)
místo 6 vajec jsem dala 6 lžic chia a lněných semínek přes noc namočených ve vodě
100 ml teplé vody
110 ml oleje
180 g cukru (já používám skoro polovinu a třtinový)
Mouku promíchejte s kypřicím práškem a potom s ostatními surovinami. Těsto vyliju na plech vyložený pečícím papírem a posypu ovocem. Případně můžete ozdobit plátky mandlí nebo oříšků. Peču zvolna, nejprve na 150 °C. Později přidám na 170 °C a peču 40-45 minut.
Místo vajec můžete použít také kypřicí prášek, jablečný protlak, minerálku…. případně náhrady jako je Vajahit nebo Hraška
Tady máte odkazy na další tipy, jak si poradit bez vajec:
Ano, to je i moje slabost 🙂 Ale tu jsem vyřešila snadno, prostě si do kávy dávám rostlinné mléko – buď ovesné nebo rýžové. A už si ho s sebou nosím i do restaurace, když to vím předem 🙂 V některých restauracích už je možné (někde za příplatek) si dát kávu se sójovým mlékem, ale pořád je jich jen pár.
Proč nepoužívám sójové mléko
Sója patří k častým alergenům a i když na ni nyní alergii nemáte, můžete si ji častou konzumací vytvořit 🙁 Takže dejte raději přednost jiným mlékům. A pozor na složení. Čtěte pečlivě etikety. V mém oblíbeném ovesném mléku je jen voda, ovesné vločky, slunečnicový olej, sůl. Nic víc! V mnohých náhražkách mléka je ještě cukr nebo sladidla a některé další látky, které nejsou potřeba.
Rostlinné mléko si také můžete připravit přímo doma a cenově to vyjde nejlevněji. Buď z vloček nebo oříšků například z kešu, mandlí, z máku apod. Stačí na pár hodin namočit a potom s vodou rozmixovat. Jen musíte počítat s tím, že ho musíte zkonzumovat do druhého dne.
Kokosová mlékaSypká mlékaRostlinná mléka
Na co si dát pozor
Než se pustíte do jakéhokoliv ozdravného programu, třeba jen bez mouky, je nutná pečlivá příprava. Zjistěte si jaké jsou možnosti, nakupte si pár vhodných potravin, ať máte z čeho vařit a sestavte si jídelníček na pár dní dopředu. Je to dobrá pomůcka. Nejhorší je večer horečně vymýšlet, co to mám na druhý den udělat a navíc nemít vhodné potraviny.
Co by vám doma nemělo chybět
Přirozeně bezlepkové potraviny: rýže, jáhly, pohanka, kukuřičný nebo jiný kuskus, quinoa
Semínka a oříšky – chia, lněné, dýňové, slunečnicové, mandle, kešu…. jednak obsahují zdravé tuky, vlákninu a důležité minerály a jednak s nimi vylepšíte jakékoliv jídlo
Bílkoviny – velkou chybou je při restrikcích ve stravě nedostatek bílkovin v jídelníčku. Vzhledem k omezení mléčných výrobků a vajec nám zbývá jen maso a luštěniny. Proto je vhodné doplňovat bílkoviny i z jiných zdrojů – například už zmíněný konopný protein, syrovátkový protein (pokud neobsahuje mléčnou bílkovinu kasein), rýžový nebo hráškový protein. Můžete je přidávat do kaší, smoothies, polévek….
Základem každého jídla by měl být dostatek zeleniny– ať vařené nebo syrové
Něco zdravého na mlsání -pokud vás neuspokojí ovoce, dopřejte si trochu medu nebo tyčinky z datlí bez přidaného cukru
Vývar na uzdravení střev
Pořádný vývar z kostí a zeleniny je výborným prostředkem k ozdravení vašich střev i k dodání potřebných minerálů a kolagenu.
Vývar je ideální vařit minimálně 24 hodin na slabém ohni. Použijte kuřecí skelet, ideálně v bio kvalitě nebo morkové kosti.
Hotový vývar používejte denně do jídel (cca 1 dcl), do polévek, nebo jen tak popíjejte samostatně. Co nestihnete zkonzumovat do 4 dní dejte do mražáku.
Už třináct let pracuji s bioinformačními přípravky a řízenou detoxikací a díky tomu ukazuji klientům cestu k lepšímu, zdravějšímu a vyrovnanějšímu tělu i mysli. Více se o mě dovíte tady:Můj příběh
Pandemie koronaviru ukázala na nevalný zdravotní stav většiny obyvatel Evropy. Hlavní rizikovou skupinou jsou lidé s nadváhou, chronickými nemocemi, cukrovkou a vysokým tlakem. Podle mé zkušenosti, má ale v těle zánět téměř každý druhý člověk a je jen otázkou času, kdy se to projeví ve formě nějaké nemoci.
Strava je častou příčinou chronického zánětu
Jedním z faktorů tohoto neutěšeného stavu je naše strava. Kromě toho, že obsahuje nadbytek cukru, nekvalitních tuků, chemických přídatných látek nám chybí dostatečné množství omega 3 mastných kyselin. Kdo z vás jí mořské ryby minimálně dvakrát za týden? Kdo sní hrst ořechů denně? Kdo si pochutnává každý týden na mořských řasách? Myslím, že takových lidí je minimum.
Už naše prababičky a babičky dávaly dětem rybí tuk, ale ten nebyl moc chutný a hlavně páchnul nevábně. Mnoho lidí si dodnes pamatuje, jak se snažili před touto „dobrotou“ utéct.
Mám pro vás tip na skvělý a také chutný rybí olej, který si zamilujete. Je z velmi kvalitních surovin a na rozdíl od většiny potravních doplňků s omega 3 MK na trhu obsahuje polyfenoly, které napomáhají vstřebávání a brání oxidaci oleje. Další velmi významnou složkou tohoto oleje je vitamín D3, který je velmi důležitý pro správnou imunitní odpověď organismu, zejména při virových a bakteriálních onemocněních, stejně jako při současné koronavirové infekci.
Navíc si můžete sami otestovat, zda omega 3 doopravdy potřebujete a jak se váš poměr omega 3 a 6 změnil po půl roce užívání. Test provádí nezávislá laboratoř v Oslu a je to velmi jednoduché.
Kupte si olej pro sebe a své blízké a udělejte něco pro své zdraví, dokud je čas. Je prokázané, že omega 3 chrání naše srdce a kardiovaskulární systém (nejčastější příčina úmrtí), má pozitivní vliv na nervovou soustavu i imunitní systém. V případě, že byste chtěli tyto produkty nabízet dále např. svým klientům, kontaktujte mě, poradím vám jak na to. Balance olej je potravní doplněk. Více informací o Balance oleji si můžete přečíst tady:
Už třináct let pracuji s bioinformačními přípravky a řízenou detoxikací a díky tomu ukazuji klientům cestu k lepšímu, zdravějšímu a vyrovnanějšímu tělu i mysli. Více se o mě dovíte tady:Můj příběh
Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.
Nejnutnější informace
Nezbytně nutné soubory cookie by měly být vždy povoleny, abychom mohli uložit vaše preference pro nastavení souborů cookie.
V případě, že odmítnete nejnutnější Cookies, budete je muset při každé návštěvě této stránky znovu nastavovat.
Cookies jiných poskytovatelů služeb
Tento web používá Google Analytics ke shromažďování anonymních informací, jako je počet návštěvníků webu a nejoblíbenější stránky. Ponechání tohoto souboru cookie nám pomáhá zlepšovat naše webové stránky.
Nejprve prosím povolte přísně nezbytné soubory cookie, abychom mohli uložit vaše preference!