Podzimní detox s Autoimunitním protokolem

Po krásném létu, kdy jsem si užila dovolené a rozhodně si neodpírala mnohé “nezdravé” potraviny, které už běžně nebývají součástí mojí stravy, jako zmrzliny, bílý chléb, občas paštiky apod., jsem se rozhodla dostat tělo zase do formy měsíčním očistným programem. Z tzv. Autoimunitního protokolu jsem si vybrala nejčastější tři alergenymouku s lepkem, mléčné výrobky z kravského mléka a vejce– a rozhodla jsem se je po dobu minimálně jednoho měsíce vyloučit ze stravy.

S intolerancemi a různými omezeními se v poradně setkávám velmi často a také vím, jak jsou klienti vyděšení, když jim doporučím omezit některou z potravin. Proto jsem se rozhodla tuto měsíční očistu sdílet s vámi a ukázat vám možnosti, jak žít bez těchto nejčastěji problematických potravin.

Autoimunitní protokol – co to je?

Autorkou tohoto programu je renomovaná americká funkční lékařka Amy Myers, M.D., která pomocí něho úspěšně léčila stovky klientů s autoimunitními onemocněními, chronickými záněty jako je např. roztroušená skleróza, Gravesova choroba, alergie, Hashimotova thyreoititda a mnoho dalších. Více podrobností o Autoimunitním protokolu se dočtete v její knize Autoimunitní řešení.

Program je postaven na čtyřech pilířích:

  • eliminace toxických potravin a zánětlivých potravin
  • uzdravení střeva pomocí vhodných potravních doplňků, vitamínů, minerálů a stravy
  • identifikace a odstranění toxinů z životního prostředí nemocného
  • vyléčení zánětů v těle a zmírnění psychického, emocionálního a fyzického stresu

Na stejném principu pracuji i já s klienty ve své detoxikační poradně.

Toxické a zánětlivé potraviny

Mezi toxické potraviny patří: alkohol, cukr a veškerá sladidla, GMO potraviny, potravinářské přísady (tzv. éčka), rychlé občerstvení (tzv. fast food), trans- tuky a ztužené oleje, konzervované maso, polotovary a průmyslově zpracované potraviny.

Zánětlivé potraviny- to jsou jinak běžné potraviny, které mohou zhoršovat zánětlivé reakce těla. Mezi nejproblematičtější patří pšenice a obiloviny s lepkem (ječmen, žito, oves), mléko a výrobky z něj, vejce. Dalšími jsou ořechy, arašídy, luštěniny, lilkovité potraviny, sója, kukuřice

Jídlem ke zdraví

V první chvíli můžete mít pocit, že vlastně nemám co jíst :-). Když si představíme typický jídelníček Čechů vyjde nám asi toto:

  • Snídaně: Chleba nebo rohlík s máslem, salámem, sýrem, čaj, káva
  • Oběd: polévka zasmažená, maso s těstovinami a zeleninový salát /hamburger s hranolkami
  • Večeře: chleba se sýrem

Když si rozebereme jednotlivá jídla na suroviny, vidíme, že nejčastější potravinou je pšenice a mléčné výrobky. Ovoce a zeleniny jí většina lidí velmi málo.

Co mám jíst?

Máme dvě možnosti. První, jednodušší, ale ne lepší, variantou je nahradit stávající potraviny nějakými náhražkami bez lepku a mléka.

Zdravější a zábavnější cestou je naučit se jíst jiné potraviny, které jsme dosud možná ani nezkusili, hledat nové možnosti a zkoušet nové chutě.

Snídaně bez lepku a mléka

Můžeme zkusit obligátní ovesné vločky (existují i bez lepku), nebo třeba pohankové či jáhlové vločky. Já je večer namočím spolu se semínky (chia, lněné, mák…..) a oříšky (mandle, lískové, vlašské, kešu…). Ráno k nim nakrájím ovoce, které je zrovna doma, posypu kakaem a konopným proteinem (výborný zdroj bílkovin a vlákniny). Můžete vyzkoušet s kokosovým nebo sojovým jogurtem. Další variantou je jáhlová nebo pohanková kaše. Naslano třeba zeleninová polévka, jáhly se zeleninou.

V letních měsících si můžete na snídani dopřát i smoothies s proteinem, třeba konopným.

Oběd – aneb žádné vepřo-knedlo-zelo

Záleží na tom, zda jíte doma, nebo v práci, případně na cestách. Pokud chceme dodržet nastavená pravidla, dá se vybrat i jídla v restauraci, ale má to svá úskalí. Lepší je být připraven a nosit si své jídlo. Vím, je to víc práce, večer musíte chystat jídlo na další den…. Znám to velmi dobře, ale nemusí to být vaření jako za dob našich babiček 🙂

Tak tady máte pár tipů na výborný oběd doma:

Jak vidíte je to snadné. Kousek masa nebo ryby, zelenina tepelně upravená a salát ze syrové zeleniny. Rýže, polenta, kukuřičný kuskus, pohanka a další přílohy jsou snadné a velmi rychle připravené.

Oběd na cesty

Právě pokud si nosíte jídlo do práce, nebo jedete na cesty, je potřeba pečlivá příprava. Stačí třeba kuskus, který vám zůstal od oběda, těstoviny, quinoa, pohanka, jáhly. K tomu trochu podušené zeleniny, případně sušená rajčata, sterilovaná fazole nebo quinoa (bez konzervantů!!!) a doplnit můžete trochou polníčku, rukoly, bazalky…..

Co si vybrat v restauraci

V první řadě je dobré, když máte na výběr kvalitní restauraci, která má v nabídce i zdravější jídla. U běžných hospůdek třeba na výletě, musíte volit nejlepší variantu. O víkendu jsme byli v Holštejně a v místní restauraci je to klasika: gulášek, dršťková, smažáky apod. Jedinou volbou byl kuřecí steak s oblohou (a musím je pochválit, byl moc dobrý :-))

Zdravé večeře

Večeře by měla obsahovat nejen zeleninu, ale také bílkoviny a trochu sacharidů. U nás jsou populární “pomazánky” z rybiček, luštěnin se zeleninou a bezlepkový semínkový chleba.

Může být také polévka, nebo dušená zelenina třeba s tempehem.

Právě tempeh, robbi, tofu mohou být určitou náhradou za mléčné výrobky a vejce. U nás se bohužel nesetkaly s velkým nadšením.

Pečení bez lepku, mléka a vajec

V některých rodinách si neumí víkend představit bez buchty. I to je možné. Upéct bezlepkovou buchtu je hračka a všude na internetu najdete plno receptů. V případě, že chcete ale vypustit i mléko a vejce, je to už trochu složitější. Některé buchty jsou bez mléčných výrobků, ale bez vajec? Inspirovala jsem se na internetu u veganů a a šlo to 🙂

Tady máte můj upravený recept na bublaninu:

  • 300 g bezlepkové mouky (používám Nomix)
  • místo 6 vajec jsem dala 6 lžic chia a lněných semínek přes noc namočených ve vodě
  • 100 ml teplé vody
  • 110 ml oleje
  • 180 g cukru (já používám skoro polovinu a třtinový)
  • 1 balíček kypřicího prášku bez fosfátů
  • citronová kůra (ideálně z bio citronů)
  • ovoce nahoru – švestky, třešně, meruňky, rybíz ….. – záleží na vás

Mouku promíchejte s kypřicím práškem a potom s ostatními surovinami. Těsto vyliju na plech vyložený pečícím papírem a posypu ovocem. Případně můžete ozdobit plátky mandlí nebo oříšků. Peču zvolna, nejprve na 150 °C. Později přidám na 170 °C a peču 40-45 minut.

Místo vajec můžete použít také kypřicí prášek, jablečný protlak, minerálku…. případně náhrady jako je Vajahit nebo Hraška

Tady máte odkazy na další tipy, jak si poradit bez vajec:

Soucitně

Pro alergiky

A co káva s mlékem

Ano, to je i moje slabost 🙂 Ale tu jsem vyřešila snadno, prostě si do kávy dávám rostlinné mléko – buď ovesné nebo rýžové. A už si ho s sebou nosím i do restaurace, když to vím předem 🙂 V některých restauracích už je možné (někde za příplatek) si dát kávu se sójovým mlékem, ale pořád je jich jen pár.

Proč nepoužívám sójové mléko

Sója patří k častým alergenům a i když na ni nyní alergii nemáte, můžete si ji častou konzumací vytvořit 🙁 Takže dejte raději přednost jiným mlékům. A pozor na složení. Čtěte pečlivě etikety. V mém oblíbeném ovesném mléku je jen voda, ovesné vločky, slunečnicový olej, sůl. Nic víc! V mnohých náhražkách mléka je ještě cukr nebo sladidla a některé další látky, které nejsou potřeba.

Rostlinné mléko si také můžete připravit přímo doma a cenově to vyjde nejlevněji. Buď z vloček nebo oříšků například z kešu, mandlí, z máku apod. Stačí na pár hodin namočit a potom s vodou rozmixovat. Jen musíte počítat s tím, že ho musíte zkonzumovat do druhého dne.

Na co si dát pozor

Než se pustíte do jakéhokoliv ozdravného programu, třeba jen bez mouky, je nutná pečlivá příprava. Zjistěte si jaké jsou možnosti, nakupte si pár vhodných potravin, ať máte z čeho vařit a sestavte si jídelníček na pár dní dopředu. Je to dobrá pomůcka. Nejhorší je večer horečně vymýšlet, co to mám na druhý den udělat a navíc nemít vhodné potraviny.

Co by vám doma nemělo chybět

  • Přirozeně bezlepkové potraviny: rýže, jáhly, pohanka, kukuřičný nebo jiný kuskus, quinoa
  • Semínka a oříšky – chia, lněné, dýňové, slunečnicové, mandle, kešu…. jednak obsahují zdravé tuky, vlákninu a důležité minerály a jednak s nimi vylepšíte jakékoliv jídlo
  • Bílkoviny – velkou chybou je při restrikcích ve stravě nedostatek bílkovin v jídelníčku. Vzhledem k omezení mléčných výrobků a vajec nám zbývá jen maso a luštěniny. Proto je vhodné doplňovat bílkoviny i z jiných zdrojů – například už zmíněný konopný protein, syrovátkový protein (pokud neobsahuje mléčnou bílkovinu kasein), rýžový nebo hráškový protein. Můžete je přidávat do kaší, smoothies, polévek….
  • Základem každého jídla by měl být dostatek zeleniny– ať vařené nebo syrové
  • Něco zdravého na mlsání -pokud vás neuspokojí ovoce, dopřejte si trochu medu nebo tyčinky z datlí bez přidaného cukru

Vývar na uzdravení střev

Pořádný vývar z kostí a zeleniny je výborným prostředkem k ozdravení vašich střev i k dodání potřebných minerálů a kolagenu.

Vývar je ideální vařit minimálně 24 hodin na slabém ohni. Použijte kuřecí skelet, ideálně v bio kvalitě nebo morkové kosti.

Hotový vývar používejte denně do jídel (cca 1 dcl), do polévek, nebo jen tak popíjejte samostatně. Co nestihnete zkonzumovat do 4 dní dejte do mražáku.