Novinky

ALERGIE- co? proč? jak?

Co je to alergie?

Alergie je patří mezi nejčastější onemocnění současnosti. Alergií trpí děti i dospělí. Také je velká škála spouštěčů a projevů alergií. Můžeme mít alergii na pyl, na prach, na roztoče, na zvířecí srst, na léky nebo také na potraviny. Podle vyjádření docenta Víta Petrů je čistá voda to jediné, na co by neměla vzniknout alergie (ale kde ji vzít?). Může se projevovat slzením, pálením očí, kýcháním, problémy s dechem nebo ekzémy. Nejhorším stádiem alergie je tzv. anafylaktický šok, který je životu nebezpečný.

Přitom ještě před sto lety byl výskyt alergií v naší populaci téměř mizivý. Co může za tak velkou „epidemii“alergií? Jak to, že je téměř 30% lidí, kteří trpí nějakou alergií? Kde hledat příčinu? Těžko říct, ani odborníci sami nemají názor jednotný. Zajímavé ale je, že se alergie, ekzémy a astma vyskytuje hlavně v tzv. vyspělých zemích.  U přírodně žijících národů byste je hledali těžko.

Je možné, aby alergik tzv. „fungoval“ bez hromady léků a vdechování kortikoidů?

U mnohých lidí jsem to už viděla. Takže, dobrá zpráva je, že šance na lepší život bez kýchání a slzení existuje.

Co je za alergickými potížemi?

U klientů s kterými se setkávám v poradně vidím nejčastěji problémy se střevním mikrobiomem. Je to společenství mikroorganismů, které žijí v našich střevech. Pro naše trávení a zdraví hrají velmi důležitou roli a jsou pro nás velkými pomocníky. Bohužel většina z nás má stav tohoto střevního mikrobiomu velmi špatný v důsledku špatného stravování, nadbytku antibiotik, všudypřítomné chemie a také stresu. Často s tím souvisí také tzv. intolerance potravin, nejčastěji mléka a pšenice. Trávení ve střevech neprobíhá, tak jak by mělo a vzniká „propustné střevo“ z kterého se dostávají toxiny ze střev do těla.

Za těmito trávicími problémy mohou být i dlouhodobé chronické záněty v těle a toxiny ze životního prostředí.

S jakými emocemi souvisí alergie?

Alergie, stejně jako většina nemocí má i svou psychosomatickou složku, neboli chce nás upozornit na to, že v našem životě je někde nerovnováha, kterou je třeba vyřešit. Podle některých knih jsou alergici úzkostní v některých činnostech nebo oblastech života. To se mi potvrzuje i v praxi. Daleko spíše má alergii člověk, který úzkostně dbá na čistotu, myje si ruce nejlépe dezinfekcí po každém setkání s druhými lidmi apod. Stejně tak úzkostně pořádné maminky, které všechno čistí protibakteriálními prostředky mohou napomoci rozvoji alergií u svých dětí. To má opět souvislost i se stavem našich bakteriálních souputníků – čím víc hygieny a desinfekce, tím menší různorodost mikroorganismů.

Podle tradiční čínské medicíny souvisí alergie a ekzémy s tzv. okruhem plic. Plíce mají vztah k tomu, jak jsme schopni se adaptovat na nové prostředí nebo situace. U lidí se sklonem k alergiím může být problém i ve vztahu k okolí, nepřijetí něčeho v jejich životě. Případně nějaké potlačené emoce jako vztek, hněv, smutek. Ne náhodou  někdo řekne, že je třeba na svého partnera nebo na svého šéfa alergický. U dětí se často vyskytuje alergie, když je doma tzv. dusno. Když se třeba rodiče hádají nebo je jeden z nich zlostný.

Takže co dělat v případě alergií?

V případě akutní alergie např. v době pylové sezóny je vhodné jen mírnit její příznaky. Osvědčila se mi kombinace kapslí Deviral + Vista Clear od Diochi, z Joalis používám preparát Anaerg u alergií a Ekzex u ekzémů  + další dle individuálních potíží.  Z homeopatik je možné použít Allium cepa, Sulfur, Kalium Iodatum nebo Apis Mellifica. Každé má zase svá specifika.

Chceme-li se zbavit alergií a ekzémů dlouhodobě je nutné najít skryté příčiny problémů a případné problematické potraviny. Zbavit tělo nežádoucích toxinů, které brání správnému fungování imunitního systému. V detoxikační praxi jde minimálně o 2-3 kúry.

Dále je třeba se zaměřit na zdravou stravu s dostatkem zeleniny a ovoce a bez průmyslově zpracovaných potravin. Zařadit do svého denního režimu anaerobní pohyb a věnovat více pozornosti svým emocím, potřebám a tužbám.