Novinky

JARO- období JATER nebo nový začátek

Jaterník – bylina dříve používaná na posílení jater

Každý si jaro spojuje s něčím jiným. Pro někoho je to období, kdy pořád prší a je plno bahna, pro jiné zase krásný čas, kdy rozkvétají první květiny. Někdo jaro miluje, ale například alergici jaro „nesnáší.“

Pro někoho je jaro začátkem nového období, spojuje si ho s novým cyklem a je pro něj symbolem nového „roku.“ Pro vášnivé lyžaře a snowboardisty je to konec oblíbených radovánek. Pro ekonomicky zaměřené je to období finančních uzávěrek a daňových přiznání.        

A jak to máte vy? Co pro vás jaro znamená?

Pro mě je jaro nejkrásnějším obdobím roku (kromě podzimu a léta a zimy :-)), protože se vše probouzí k životu, první rostlinky a stromy jsou krásně svěží a zelené. Objevují se první rostlinky a květy.

Jaro – podle čínské medicíny období JATER a elementu DŘEVO

Víte co to znamená?

Podle tradiční čínské medicíny je jarní období začátkem nového cyklu. Vše začíná, rodí se nové a expanduje. Přiřazuje k jaru tzv. element dřeva a okruh jater.  Jak si představit popis jara nebo jaterního okruhu podle TČM.

zachvanstone8 / Pixabay

Já chápu tento prvek tak, že stejně jako raší a vyrůstají rostliny (symbol dřeva) roste a rozpíná se naše energie.  S přibývajícím světlem a teplem ji máme i my více. A pokud ne, je to následek nesprávného zacházení s našim tělem v předešlém zimním období (období LEDVIN). Nedopřáli jsme si klid, uvolnění, odpočinek, přecpávali jsme tělo dobrotami, mastnými a těžkými jídly. To vše se na jaře projeví velkým úbytkem energie a případně oslabeným imunitním systémem, neboli jarními virózami a chřipkami.

S jarem si také spojujeme jarní detoxikaci nebo jarní únavu, podle toho jak se staráme o naše tělesné příbytky.

Chcete-li získat zpět vaši energii, je potřeba věnovat pozornost nejen vašim játrům, ale celému organismu. Mnoho lidí drží na jaře očistný půst ať už z důvodů náboženských, například 40ti denní před velikonoční půst, nebo kvůli svému zdraví. Rozhodně je dobré aspoň na pár dní odlehčit svému tělu. Ne úplnou hladovkou, ale obdobím s vynecháním nejvíce zatěžujících potravin jako je alkohol, maso, cukr, průmyslově zpracované potraviny a potraviny s tzv. dochucovadly, případně bílá mouka a mléčné výrobky. Vaše tělo vám určitě poděkuje.

Místo toho se nadopujte čerstvou zeleninou, která se začíná objevovat (ne tou z jižní Afriky) jako jsou první saláty, ředkvičky, medvědí česnek, čerstvé zelené bylinky jako kopřiva, pampeliškové listy, jitrocel a nebo klíčky, které si může doma nechat vyrůst každý. Pomůžeme tím očistit nejen játra, ale i střeva.

Pokud ještě neseženete dostatek čerstvé listové zeleniny, můžete použít tzv. zelené potraviny jako je Zelený ječmen, chlorela a spirulina. Pomohou vašemu tělu zbavit se toxinů a dodají vám minerály, bílkoviny a životodárný chlorofyl.

Dopřejte si aktivní pohyb minimálně obden. 

Vím, že když člověka stihne jarní únava, je nějaký pohyb to poslední, na co by myslel, ale překonejte se a vyražte ven do přírody, nadýchat se čerstvého vzduchu.

Jak na jarní problémy s bioinformačními přípravky

V jarním období můžete vyzkoušet i očistnou kúru s těmito přípravky. Liverdren, Hepar a Activ col nebo Diochi Detoxin. V případě, že trpíte pylovými alergiemi je vhodné použít Anaerg Joalis, Deviral a Vista clear z Diochi.

Játra ovlivňují celý organismus

Játra mají obrovský vliv na celkový stav našeho těla, hrají významnou roli nejen při alergiích a ekzémech, ale jejich stav se odráží například na stavu našich šlach a vaziva (které potom trpí při letních sportech), našeho nervového systému, na kvalitě našeho zraku a pevnosti nehtů.

Pokud budete mít zdravá játra a žlučník, budete se cítit lépe také psychicky. Žlučník má vliv na rozhodnost, odvahu a vysokou odolnost vůči psychickým stresům.