PROČ SI POŘÍDIT PSA ANEB PES PRO ZDRAVÍ

Chci vám ukázat přínosy psa pro vaše zdraví, pokud byste se někdy rozhodli si psa pořídit, případně kdyby s podobně bláznivým nápadem přišly vaše děti nebo partner.

Vlastně mě na to navedlo dnešní ranní váhání.

Měla jsem to štěstí, že jsme měli jedenáct let skvělého rodhéského ridgebacka. Musím říct, že i po více než roce, co odešel mi moc chybí a postupně zjišťuji, že pro mě nebyl jen kamarád na cesty a velký mazel.

 

Se psem sportujete ať chcete nebo ne

Nejsem sportovec, nedělám žádný sport soutěžně, neběhám, ale přesto si myslím, že mám víc pohybu než 70% Čechů. Ráda chodím, hlavně do přírody. Díky psovi, jsme si pořídili bydlení na okraji města, odkud to mám jen pět minut do lesa. Do centra je to sice trochu dál, ale dvacet minut „šalinou“ mi za to stojí. S Aminem (naším psem) jsem chodila denně minimálně dvakrát (ráno a odpoledne) ne jen před dům na trávník, ale poctivě minimálně na tři čtvrtě hodiny. Odpoledne, když jsem měla volno, tak i déle.

Vždy jsem měla tendence k zácpám, i přes zdravou stravu a detoxikaci. Ale zjistila jsem, že ranní procházky tento problém spolehlivě vyřešily. Takže se snažím ráno vyjít aspoň na 20 minut rychlejší chůzí i teď. Jenže, vylezete z teplé postele, nachystáte manželovi svačinu do práce a nejraději byste zalezli zase zpátky. Nechce se vám cvičit, nechce se vám ještě nic. Nebo spěcháte do práce a na nějakou procházku už není čas. Pokud máte psa, nezbývá vám nic jiného než prostě jít. A pak zjistíte, že je ráno venku krásné, pozorujete rozpouštějící se mlhu, srnky schované v křoví a cítíte se najednou mnohem lépe.

Počasí, že by psa nevyhnal

Dalším přínosem je pohyb i odpoledne. Prostě se psem musíte jít minimálně dvakrát, i když prší, sněží nebo mrzne. I když přijdete z poradny po šesté, nic se vám nechce, prostě jít musíte. A to vám zase krásně vyčistí hlavu a domů už přijdete osvěžení.

Také různé lékařské studie prokázaly, že majitelé psů nebo domácích mazlíčků jsou celkově zdravější. Podle některých odborníků jsou psi zázračným lékem na nemoci srdce. Jejich majitelé mají lepší tlak, cholesterol a celkový stav cév. Kromě častějšího pohybu je to také tím, že zvířata pomáhají člověku více se zbavit stresu. To že se se psem mazlíte a hrajete si s ním vede k vyšší tvorbě tzv. hormonů štěstí jako např. oxytocin. Podrobným výzkumem mezi vlastněním psa a rizikem kardiovaskulárních onemocnění se zabývala např. rozsáhlá celonárodní studie ve Švédsku a potvrdila tyto údaje.

Pes prospívá osamělým seniorům i jako prevence alergií

Jedna britská studie porovnávala zdravotní stav seniorů, kteří měli psa s ostatními a také potvrdila, že „pejskaři“ jsou celkově vitálnější, zdravější a také si nepřipadají tak osamělí. Kromě toho mohou psi pravděpodobně přispívat také tím, že vnáší do domácností vyšší mikrobiální rozmanitost a tím pomáhají zvyšovat odolnost organismu proti různým nemocem. V dnešních téměř sterilních domácnostech je totiž problém setkat se s nějakými mikroorganismy a proto jsou imunitní systémy, kterým chyběly podněty pro vývoj, zmatené a následně reagují nesmyslně např. Na pyly nebo potraviny. Naše posedlost čistotou a ničením bakterií a roztočů oslabuje náš imunitní systém a střevní mikrobiom. Jedna práce prý dokonce uvádí, že pokud je pes v domácnosti, je o 15% nižší pravděpodobnost výskytu astmatu u dětí.

Kdy si psa nepořizujte

Na druhou stranu, nepořizujte si prosím psa, pokud víte, že s vámi nepohne ani pár volů, natož smutné oči vašeho kamaráda. A také pokud je vaší prioritou stoprocentně čistá, uklizená a vycíděná domácnost. Té prostě se psem nikdy nedosáhnete. Vytřete podlahu a během pár minut tam opět máte chlupy. Sice vás bude nutit k častějšímu pohybu, ale některé citlivé povahy by mohla všudypřítomnost psích chlupů také přivést k šílenství.

Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41598-017-16118-6