Novinky

Pozdní léto a element ZEMĚ aneb Slezina volá

Element ZEMĚ A SLEZINA

S končícím létem se nacházíme podle čínského pentagramu v období „ZEMĚ“, ke kterému řadíme SLEZINU, SLINIVKU A ŽALUDEK. Toto období je charakteristické bohatou úrodou ovoce a zeleniny, které právě těmto orgánům dělají dobře. Slezina miluje sladké. Ale pozor! Je tím myšleno přirozeně sladké jako je ovoce – hrušky, meruňky, švestky, hrozny, dále jáhly. Nikoliv rafinovaný cukr a umělé

PublicDomainPictures / Pixabay

sladkosti! Ty naopak slezinu vyčerpávají.

Jaká je vaše slezina, takové je vaše trávení

Element země souvisí s trávením, jeho nesoulad se může projevovat nadýmáním, průjmy nebo zácpami, křečemi i zvracením. Věnujte péči své slezině a žaludku a dopřejte jim kvalitní, zdravou stravu. Kvalitní strava není to, co nám chutná, ale to po čem se cítíme dobře. Pokud se po jídle cítíte těžcí, unavení, nebo máte problémy s trávením, není to pro vás to pravé.

Díky detoxikační praxi jsem pochopila, že žádný výživový směr není vhodný pro všechny. Každý jsme trochu jiný. Někomu dělá dobře syrová strava, jinému low carb, naopak dalšímu může dělat problémy syrová zelenina. Vnímejte své tělo a dopřejte mu to, co mu prospívá.
Slezina souvisí také s poruchami trávení a intolerancemi.

Chcete být na podzim a v zimě fit?

Slezina má velký vliv na stav našeho imunitního systému. Pokud je v pořádku, pomůže nám vyhnout se podzimním virovým a chřipkovým obdobím. Také souvisí se stavem svalstva, pokud churaví, oslabuje i naše svalstvo a to se rychle  unaví. Dále považujeme slezinu za „matku“ lymfatického systému, krvetvorby a hormonálního systému. 

Slezina a naše psychika

Období žní je symbolické také v rovině myšlení. Co jsme na jaře (v období jater) zaseli a v létě (v období srdce) pěstovali, to také nyní (v kvalitě sleziny a trávení) sklízíme. Nerovnováha v elementu země může oslabit myšlení a koncentraci, nastává myšlenkový zmatek a duševní nestabilita. Já při kurzech nazývám energii sleziny „maminkovskou

maribu / Pixabay

energií, neboli takové to starání se o všechny okolo. I to je potřeba mít v rovnováze.

 

JAK PODPOŘIT ELEMENT ZEMĚ A SLEZINU

Zaměřte se tedy na správnou stravu, dopřejte si ovoce a zeleninu. Vzhledem ke klesajícím teplotám po ránu si znovu začněte dopřávat spíš teplé snídaně, nebo aspoň vyřaďte studené jogurty. Vaše trávení podpoří bylinky jako fenykl, máta, jalovec, listy šalvěje, heřmánek, třezalka a kopřiva. Sladké si dopřávejte spíš dopoledne.

Věnujte se pohybu, dopřejte si kontakt se zemí – pracujte na zahradě, choďte bosí, uzemňujte se.
Podpořte tělo zemitými barvami od červené po hnědou, případně si hýčkejte vonnými oleji např. z cedru