Novinky

Ledviny a element vody

zima, ledviny

Blíží se období, kdy se příroda ukládá ke spánku, zatímco „my, chytří“ lidé zažíváme jedno z nejhektičtějších období v roce. Veškeré uzávěrky v práci a účetnictví, firemní oslavy, shánění dárků a chystání na Vánoce a oslavy Nového roku…..

Element VODA A LEDVINY

Okruh ledvin a element vody je posledním v pomyslném pentagramu. Spojujeme toto období se zimou, chladem a vlhkem, koncem života a koncem různých cyklů, např. ročního. V zimě přichází útlum, balancujeme a můžeme pociťovat nedostatek energie a únavu. Přesto je tento okruh spojen i s novým začátkem. Právě v tomto období útlumu pokládáme základy na nový začátek, na nový cyklus, který přijde s jarem.

ledviny

Energie ledvin – dar od sudiček

Ledviny jsou z pohledu tradiční čínské medicíny považovány za zásobárnu naší životní energie a jejich stav rozhoduje o jeho délce a kvalitě. Stav našich ledvin se odráží na stavu vlasů, kostí, zubů, souvisí s pohlavními orgány, klouby a páteří. Každá žena pozná oslabení ledvin, např. vlivem stresu na svých vlasech. Nedrží účes, vlasy jsou slabé, lámavé nebo se třepí. Nestačí proto ani sebelepší vlasové kosmetické prostředky. Také jsme s několika dětmi v poradně řešili zvýšenou kazivost zubů právě vlivem oslabení ledvin. A protože jsou ledviny orgánem, který vládne kostem, můžeme se podívat na problematiku osteoporózy i touto optikou.

Ledviny a paměť

Také naše paměť a roztěkané myšlení může být ovlivněno oslabením ledvinového okruhu, stejně jako zhoršený sluch nebo různé problémy s ušima, jako např. velmi častý tinitus. Ne nadarmo se tyto problém spojují se stářím. Podle umístění v pentagramu, přiřazujeme okruh ledvin právě k pokročilému stáří.

Ledviny a emoce

Z hlediska emočního přiřazujeme k ledvinám strach, úzkost, bázlivost nebo fóbie. Mnohé ženy nebyly schopny třeba řídit auto ze strachu, dokud nenapravily své ledviny. Stejně tak se mnohé děti v noci pomočují ze strachu, díky oslabenému okruhu ledvin.
Provází-li vás strach zkuste si představit břeh řeky, jezera nebo moře. Pevný okraj, který zastavuje vodu. Nebo pole a hlínu, které řadíme k okruhu sleziny. Někdy se oslabení ledvin a strach přenáší spíš do agresivity. Tam si zkuste představit třeba jak zaléváte květiny nebo lekníny na klidné hladině. Tyto vizualizační techniky při troše cvičení mohou pomoci uklidnit naše emoce.

JAK PODPOŘIT ELEMENT VODY A LEDVINY

Ledviny potřebují klid a teplo. Nejlépe je tedy podpoříte dostatkem spánku, meditací, odpočinkem a tzv. zahřívacími potravinami. Vypusťte ze svého jídelníčku přes zimu jogurty (aspoň ráno), zmrzliny, listový salát, nápoje s ledem, citrusy a pod. Naopak si dopřejte polévky, vývary, dušenou zeleninu, dušené a dlouho pečené maso, obilninové kaše. Využijte i zahřívací koření jako je skořice, zázvor, chilli, kari aj. Ledviny také vysiluje hodně kávy, sladké a alkohol. Tedy vše, čeho si přes vánoční svátky dopřáváme.

Ledviny a vztahy

Užijte si proto sváteční dny spíš s dobrým čajem, sušeným ovocem, rodinou a přáteli, protože ledviny jsou spojeny se vztahy k blízkým. Máte-li potíže ve vztazích, může se to odrazit i na tomto okruhu. A právě vánoční období je to správné k urovnávání sporů, nevraživostí a k odpouštění. Nechte minulost odejít, stejně jako voda odteče a otevřete svým blízkým své srdce.
Nezapomeňte také na pitný režim, který zvlášť v zimě opomíjíme. Místo slazených nápojů pijte bylinkové čaje nebo zředěné ovocné čaje.
Úlevu můžete dopřát ledvinám i hezkou hudbou, ať už hrajete sami nebo posloucháte jiné.
posílení ledvin